Chcesz się zmierzyć z wyzwaniem jedzenia bez wyrzutów? Świetnie! Będzie to prostsze niż Ci się wydaje, bo wystarczy wprowadzić drobne zmiany nawyków zakupowych i kulinarnych, by uchronić znaczną ilość żywności przed zmarnowaniem.

Zacznij od przyjrzenia się swoim codziennym zwyczajom i zastanów się, które z nich warto skorygować.

Krok 1: Przygotuj się na zakupy spożywcze.

W kuchni można improwizować, ale na zakupy zawsze trzeba być dobrze przygotowanym. Zanim wyjdziesz z domu, zobacz, co już masz w szafkach i w lodówce, a czego jeszcze Ci brakuje. Sprawdź to, zwracając szczególną uwagę na żywność ze zbliżającą się datą przydatności do spożycia. Może zainspiruje Cię do zaplanowania menu. Przygotowanie jadłospisu na kilka dni do przodu jest zresztą świetnym pomysłem - w ten sposób łatwiej wykorzystasz do końca te produkty, które trudno jest zjeść “na raz”. Nie zapomnij też zrobić listy zakupów. Ten niepozorny świstek papieru nie tylko pomaga pamiętać o tym, co ważne ale też pozwala lepiej zaplanować sklepową “trasę zakupów”, dzięki czemu z pewnością oszczędzisz czas. I jeszcze jedno - przed wyjściem na zakupy warto coś przekąsić! Pusty żołądek to najgorszy doradca, który chętnie zabiera głos w kwestii nieprzemyślanych zakupów spożywczych.

Krok 2: Zadbaj o dobrą organizację w kuchni.

Dobrze zorganizowana kuchnia to też taka, w której nic się marnuje, a właściwe przechowywanie produktów to już połowa tego sukcesu! Uporządkuj produkty spożywcze w taki sposób, by zawsze mieć na widoku i w zasięgu ręki te, które trzeba zjeść jak najszybciej (zasada FIFO). Zadbaj też o właściwe przechowywanie żywności, która z czasem może tracić cenne wartości odżywcze. Kluczowe jest tu nie tylko właściwe ustawienie produktów na odpowiednich półkach lodówki, ale też znalezienie dla nich odpowiednich opakowań, które przedłużą ich trwałość i uchronią np. przed mieszaniem się zapachów. Plastikowe lub szklane pojemniki sprawdzą się też w przypadku żywności suchej, takiej jak np. makarony czy kasze. Postaraj się jednak opatrzyć je odpowiednimi etykietami, które przypomną do kiedy przechowywana w nich żywność nadaje się do spożycia. W dobrze zorganizowanej kuchni musi znaleźć się też miejsce na mrożonki będące nieocenioną pomocą wszystkich zabieganych. Zwróć jednak uwagę, by samodzielnie przygotowywane mrożonki pakować w małe, poręczne porcje.

Krok 3: Improwizuj w kuchni.

Niektóre świetne przepisy powstały przez... przypadek! Spróbuj więc modyfikować ulubione potrawy, dodając do nich to, co akurat masz w lodówce. Warto też zgłębić temat dań jednogarnkowych, takich jak leczo, gulasz czy risotto - można połączyć w nich najróżniejsze produkty w niezwykle smaczny sposób. Dobrym pomysłem są też warzywno-owocowe koktajle, które przy okazji są prawdziwą bombą witamin!

Adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 30 lok. 8
00-024 Warszawa

tel.: (22) 654 64 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.