Każdemu z nas zdarza się zrobić za duże zakupy spożywcze albo przygotować więcej jedzenia niż jest w stanie zjeść.
Często wiąże się to z gotowaniem dla większego grona osób, kiedy trudno oszacować, jaki apetyt będą mieć goście. Potwierdzają to badania - w okresie świątecznych spotkań marnujemy nawet 3-krotnie więcej żywności. Na szczęście istnieje prosty sposób na ocalenie większości produktów i dań, których nie udaje się zjeść zaraz po przygotowaniu. Poniżej kilka zasad dotyczących mrożenia, które sprawdzają się nie tylko od święta.
1. Mrożenie tylko „dla wybranych” - nie każdy produkt i gotowy posiłek może trafić do zamrażarki!
Należy zrezygnować z przechowywania w zamrażarce między innymi: nabiału, surowych oraz ugotowanych na twardo jajek, a także warzyw i owoców z dużą zawartością wody (np. ogórków, sałaty, selera naciowego, cytrusów czy arbuza). Pamiętaj też, aby nie mrozić dań gotowych z dodatkiem majonezu lub śmietany (te po rozmrożeniu nieapetycznie się rozwarstwiają) oraz wypieków z dodatkiem kremów - zarówno tych na bazie bitej śmietany, jak i surowych jaj.
Na szczęście lista produktów spożywczych, które nadają się do mrożenia jest o wiele dłuższa. Znajdują się na niej między innymi takie produkty jak: mięso i ryby, masło i margaryny, pieczywo, ciasta bez dodatku kremów, a także większość warzyw i owoców. W ten sposób można ocalić też wiele przygotowanych już dań - właściwie zamrożone: bigos, klopsy, pierogi czy też krokiety na pewno nie stracą swojego smaku ani wartości odżywczych. Dobrym pomysłem, ułatwiającym codzienne gotowanie, jest mrożenie bu-lionów, by wykorzystać je potem jako bazę do najróżniejszych zup.
2. Zdążyć z mrożeniem na czas - nie mrozimy żywności, która jest już nieświeża!
Mrożenie nie zabija bakterii - jeśli dany produkt był nieświeży przed włożeniem do zamrażalnika, to będzie taki sam po rozmrożeniu. Dlatego kiedy tylko zauważysz, że masz więcej jedzenia niż jesteś w stanie zjeść, to od razu włóż jego część do zamrażalnika.
3. W mrożeniu liczy się opakowanie - przechowuj mrożone produkty w odpowiedni sposób!
Świetnie sprawdzają się przeznaczone do mrożenia plastikowe pojemniki albo worec-zki strunowe, które po odpowiednim umyciu można wykorzystać ponownie. Decydując się na szklane opakowania, koniecznie sprawdź, czy posiadają odpowiedni symbol - inaczej mogą pękać pod wpływem niskiej temperatury. Pamiętaj też, żeby oznaczyć, co znajduje się w każdym z nich i zapisać datę mrożenia.
4. Trik z mrożeniem działa tylko raz - rozmrożonych produktów nie zamrażamy ponown-ie!
To zasada, którą należy bezwzględnie stosować - w przeciwnym razie ryzykujesz pow-ażnym zatruciem. Aby uniknąć pokusy ponownego mrożenia, lepiej od razu podziel żywność na mniejsze porcje, które bez problemu wykorzystasz „na raz”.
5. Każda mrożonka „ma swój czas” - zjadaj na bieżąco przechowywane w zamrażarce produkty.
Z reguły nie powinno się przechowywać zamrożonego jedzenia dłużej niż przez 12 miesięcy, jednak w przypadku niektórych produktów termin ten jest jeszcze krótszy. O ile warzywa lub owoce spokojnie mogą poczekać w naszej zamrażarce rok, to na przykład surowe mięso wieprzowe i wołowe najbezpieczniej wykorzystać przed upły-wem 6 miesięcy, a drobiowe oraz ryby nie później niż po 3 miesiącach od zamrożenia. Na czas przechowywania mięsa wpływa też forma, w jakiej się je mrozi - mielone naj-lepiej zjeść w ciągu 2 miesięcy. Podobny czas mogą „spędzić” w zamrażarce gotowe dania takie jak np. pierogi, kotlety czy gołąbki.